Dane teleadresowe Formularz kontaktowy Zobacz jak do nas trafić
WIELODYSCYPLINARNY
OŚRODEK DIAGNOSTYKI
I LECZENIA CHORÓB NACZYŃ
Tu jesteś   »  DLA PACJENTÓW  »   Embolizacja mięsniaków macicy  »  Powikłania

Powikłania

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić krwiak podskórny w okolicy nakłucia (<0,5%). Pacjentka jest wypisywana do domu 12-24 godziny po zabiegu w zależności od dolegliwości. 1-3 dni po zabiegu u 50% pacjentek pojawia się niewielkie plamienie. Pierwsza miesiączka jest zwykle przyspieszona o 2-14 dni. U 10% pacjentek (kobiety > 45 r.ż.)mogą wystąpić przejściowe (1-3 miesięcy) lub stałe zaburzenia miesiączkowania. Przez pierwszy miesiąc chora może odczuwać dolegliwości bólowe oraz dyskomfort wynikający z podwyższonej temperatury ciała. W przypadku gorączki powyżej 38oC, ciągłego bólu podbrzusza pacjentka powinna niezwłocznie skontaktować się z zespołem wykonującym embolizacje. U ok. 9% pacjentek bardzo duże mięśniaki (podśluzówkowe) wpuklające się do jamy macicy mogą wydzielać się przez pochwę w postaci brzydko pachnących wydzielin ze strzępkami tkanek lub częściami mięśniaka. W przypadku obecności brzydko pachnącej wydzielin z pochwy pacjentka powinna skontaktować się z zespołem wykonującym embolizacje. 1% pacjentek z przedłużającą się gorączką wymaga hospitalizacji (3 dni-2 tyg.) w celu monitorowania stanu macicy i wykluczenia obecności ropnia. W przypadku wystąpienia zakażenia prowadzącego do wytworzenia ropnia w obrębie miednicy (<0,5% pacjentek) konieczna jest diagnostyka MR, leczenie dożylne antybiotykami i w przypadku niepowodzenia ew. klasyczna operacja usunięcia ropnia lub macicy. Anomalie tętnic zaopatrujących mięśniaki w krew mogą powodować nie tylko wydłużenie czasu zabiegu ale i  brak możliwości zamknięcia naczyń odżywiających mięśniaki odchodzących od tętnic jajnikowych (szczególnie u kobiet planujących ciąże).

 
Ryc15. Gałąź tętnicy jajnikowej (fioletowy kolor) jest jedynym zaopatrzeniem dla jednego z mięśniaków  w dnie macicy i bez zamknięcia tętnicy jajnikowej nie jest możliwa skuteczna embolizacje tego mięśniaka.



Ok. 20% pacjentek wymaga dodatkowych, drobnych zabiegów ginekologicznych.
Z powodu małej znajomości zagadnień dotyczących embolizacji w Polsce pacjentki proszone są o kontakt telefoniczny z zespołem wykonującym embolizacje w przypadku wystąpienia niepokojących objawów w szczególności opisanych powyżej. Wiele z opisywanych w Europie operacji usunięcia macicy wykonano poza ośrodkiem embolizującym mięśniaki i wykonano je zbyt pochopnie. Ryzyko wystąpienia zgonu, podobnie jak w przypadku każdego innego inwazyjnego zabiegu istnieje, choć opisano tylko trzy takie przypadki wynikający z zaniedbania zgłoszenia objawów przez pacjentkę  i ich zlekceważenie przez niedostatecznie zapoznanych z embolizacją lekarzy. Zabieg nie wymaga transfuzji krwi i znieczulenia ogólnego i nie pozwala na histopatologiczną ocenę zmiany.


Zadaj Pytanie...

Untitled Document
AKTUALNOŚCI
19
LUT
KURS TAJEMNICE REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Panel II – Zaawansowane techniki neuroobrazowania 19-21.04.2024 MSZCZONÓW

zobacz więcej
22
STY
AKADEMIA FLEBOLOGII

TO JUŻ SZÓSTA EDYCJA!!!

zobacz więcej
SZYBKI KONTAKT
PORADNIA CHIRURGII NACZYNIOWEJ I ANGILOGII
81 534 97 39
REJESTRACJA PORADNI
81 532 84 70
SEKRETARIAT KLINIKI
81 532 57 07
81 532 21 40

SEKRETARIAT MEDYCZNY
81 534 05 09
SEKRETARIAT ZAKŁADU RADIOLOGII
REJESTRACJA MR

81 534 00 97
81 534 01 58

                  
O nas
Ośrodek Personel Dla Pacjentów
Dla Lekarzy
Video&Galeria Dydaktyka
Kontakt
Aktualności
Historia
Co nas wyróżnia

Klinika Chirurgii Naczyń
O Klinice
Chirurgia Naczyń
Diagnostyka
Dla studentów

Zakład Radiologii Zabiegowej
Opis Zakładu
Polityka jakości
Nasza Działalność
Angiografia
MRI
Zakład elektroradiologii
Lekarze
Pielęgniarki
Technicy
Sekretarki
Pozostały personel
Rezonans magnetyczny
Embolizacja mięśniaków
macicy

Zaburzenia rozwojowe
układu naczyniowego

 ... Klinika Chirurgii Naczyń
Zakład Radiologii Zabiegowej
Kursy i konferencje
Działalność
Edukacja
Dane teleadresowe
Formularz kontaktowy
Jak do nas trafić...

Copyright © Wielodyscyplinarny Ośrodek Leczenia Chorób Naczyń 2015