Dane teleadresowe Formularz kontaktowy Zobacz jak do nas trafić
WIELODYSCYPLINARNY
OŚRODEK DIAGNOSTYKI
I LECZENIA CHORÓB NACZYŃ
Tu jesteś   »  DLA PACJENTÓW  »   Embolizacja mięsniaków macicy  »  Wstęp

Wstęp

Zabieg embolizacji tętnic macicy jest stosunkowo nową, małoinwazyjną metodą leczenia mięśniaków macicy. Po raz pierwszy została wprowadzona na początku lat 90-tych we Francji przez J. Ravina i współpracowników. Od 2006 posiada rekomendacje Amerykańskiego  a od 2009 Królewskiego Brytyjskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Przygotowanie do leczenia wymaga najnowocześniejszej diagnostyki w postaci badania metodą rezonansu magnetycznego (MR). Zabieg przeprowadzany jest podczas niespełna 2-dniowego pobytu w szpitalu, a jedyną pozostałością na skórze jest 2 mm ślad po nakłuciu. Po zabiegu zalecany jest 7 dniowy odpoczynek w domu a następnie powrót do pracy z wystrzeganiem się ciężkiego wysiłku przez 28 dni.
Zabieg embolizacji polega na przez skórnym wprowadzeniu cewnika o średnicy 1mm do układu tętniczego, przeprowadzeniu jego końca do tętnic zaopatrujących macice w krew i wstrzyknięciu materiału embolizacyjnego w celu wywołania niedokrwienia i zmian degeneracyjnych w obrębie mięśniaków, prowadzących do ich zmniejszenia. Po 6 godzinach od zabiegu stwierdzono w badaniach MR prawidłowe ukrwienie błony mięśniowej i śluzowej macicy, która jest możliwa dzięki bogatej sieci połączeń naczyniowych w ich obrębie oraz połączeniom z tętnicami jajnikowymi i gałęziami pochwowymi. Mięśniak posiada jedynie końcowe gałęzie tętnic łukowatych, które nie tworzą sieci wzajemnych połączeń umożliwiających odtworzenie sieci naczyń zaopatrujących zmianę. Ideą zabiegu jest właśnie wykorzystanie zasadniczej różnicy w charakterze mięśniaka i zdrowego mięśnia macicy (myometrium).U większości chorych prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej i niezaburzony cykl endometrialny zostaje zachowany. Zmiany niedokrwienne w guzie powodują hialinową degeneracją polegającą na pojawieniu się licznych stref bezkomórkowych w guzie oraz utracie architektury typowej dla mięśniaka.
Przedstawione wiadomości opracowano w oparciu o analizę własnych doświadczeń, obejmujących 1647 zabiegów od listopada 2001 do sierpnia 2009r. oraz na literaturze światowej

Mięśniaki macicy to łagodne guzy, histologicznie definiowane jako mięśniak głądkokomórkowy (leiomyoma). Mięśniaki są najczęstszymi (95%) nowotworami niezłośliwymi macicy. Przyczyny powstania mięśniaków macicy są nieznane. Wiadomo, że ogromną rolę odgrywa obciążenie genetyczne oraz zaburzenia gospodarki hormonalnej (estrogenowej). Ostatnio coraz większa rola przypisywana jest stresowi, w czym upatruje się obniżenia granicy wiekowej pacjentek. Większość mięśniaków nie powoduje dolegliwości i jeśli są niewielkie wymaga jedynie obserwacji, szczególnie u kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Patologia dotyczy ok. 20-50% kobiet po 35 rż. i 40% kobiet miesiączkujących po 50 rż. W okresie menopauzy poziom estrogenu we krwi obniża się i mięśniaki ulegają zmniejszeniu.
Głównymi cechami mięśniaków jest ich wielkość i ilość, lecz równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest położenie mięśniaka w obrębie macicy. Skręcenie szypuły mięśniaka podsurowicówkowego lub obecność mięśniaka podśluzówkowego może wywołać silne dolegliwości. Dlatego mięśniaki dzielone są w zależności od położenia na:
  • mięśniak podsurowiczy (podsurowicówkowy)- łac. myoma subserosum
  • mięśniak śródścienny (intramuralny)- łac. myoma intramuralis
  • mięśniak podśluzówkowy (submukozalny)- - łac. myoma submucosum
  • mięśniak uszypułowany => może przechodzić w mięśniak rodzący się (łac. myoma nascens)
  • mięśniak szyjkowy - łac. myoma cervicalis
  • mięśniak międzywięzadłowy (międzyblaszkowy)

Rycina 1. Schemat macicy z mięśniakami.

 

Dokładna diagnostyka oparta na rezonansie magnetycznym pozwala na wykrycie mnogich mięśniaków 90% przypadków pacjentek z tą dolegliwością. W 90% występują w trzonie macicy, najczęściej śródściennie.


Objawy mięśniaków macicy
  • podrażnienie błony śluzowej
  • nieprawidłowe miesiączki (zbyt długie, obfite, obecność skrzepów)
  • krwawienia lub plamienia między miesiączkami
  • anemia
  • ucisk na narządy sąsiednie
  • ból
  • ucisk/rozpieranie
  • zaburzenia oddawania moczu (nokturia)
  • zaparcia

Zadaj Pytanie...

Untitled Document
AKTUALNOŚCI
19
LUT
KURS TAJEMNICE REZONANSU MAGNETYCZNEGO

Panel II – Zaawansowane techniki neuroobrazowania 19-21.04.2024 MSZCZONÓW

zobacz więcej
22
STY
AKADEMIA FLEBOLOGII

TO JUŻ SZÓSTA EDYCJA!!!

zobacz więcej
SZYBKI KONTAKT
PORADNIA CHIRURGII NACZYNIOWEJ I ANGILOGII
81 534 97 39
REJESTRACJA PORADNI
81 532 84 70
SEKRETARIAT KLINIKI
81 532 57 07
81 532 21 40

SEKRETARIAT MEDYCZNY
81 534 05 09
SEKRETARIAT ZAKŁADU RADIOLOGII
REJESTRACJA MR

81 534 00 97
81 534 01 58

                  
O nas
Ośrodek Personel Dla Pacjentów
Dla Lekarzy
Video&Galeria Dydaktyka
Kontakt
Aktualności
Historia
Co nas wyróżnia

Klinika Chirurgii Naczyń
O Klinice
Chirurgia Naczyń
Diagnostyka
Dla studentów

Zakład Radiologii Zabiegowej
Opis Zakładu
Polityka jakości
Nasza Działalność
Angiografia
MRI
Zakład elektroradiologii
Lekarze
Pielęgniarki
Technicy
Sekretarki
Pozostały personel
Rezonans magnetyczny
Embolizacja mięśniaków
macicy

Zaburzenia rozwojowe
układu naczyniowego

 ... Klinika Chirurgii Naczyń
Zakład Radiologii Zabiegowej
Kursy i konferencje
Działalność
Edukacja
Dane teleadresowe
Formularz kontaktowy
Jak do nas trafić...

Copyright © Wielodyscyplinarny Ośrodek Leczenia Chorób Naczyń 2015